понеделник, 9 септември 2013 г.

Влиянието на храната на умът ни



Влиянието на храната на умът ни

Интересно е да знаете, че дори владеенето на майчиният език има конкретни  степени. Употребата на речников състав , който е от 4000 думи се различава от употреба  на 60000 или дори над 100000 както . Ето малко интересна информация за вас: ако ви интересува кой е най-плодотворният жив полиглот в света , то това най- вероятно е  Заяд Фазах, който е роден през 1954 година , и  който заедно с майчиният си арабски език казва , че говори други още  62 езика. А пък най-добрият полиглот, който е известен някога в нашата  история е може би е кардинал Джузепе Гаспардо Мезофанти , който е можел да  говорил до 100 езика напълно гладко , макар и някои от тях да са били на диалект, но при посещение от лорд Байрон той успява да го изненада с това, че има познания за конкретни  неща от местният лондонски жаргон, за неща, които и той самият не е знаел. Може да се каже, от гледна точка на най-свободното и непридирчиво мнение, че полиглот, се счита този човек, който говори повече или поне  2 чужди езика и разбира по – малко някои други езика. Вече има толкова много курсове по английски език в София, и какви ли не уроци, че е жалко да не се възползваме. Други пък смятат, че  полиглот е човек, който говори напълно свободно поне четири  езика , като  говори, и разбира поне най- малко  6, или по точно  трябва да владее  над десет езика.
Добре е да знаете, че  Вашият мозък е като един реален двигател, който има нужда от гориво. Със сигурност  не бихте сложили  мръсен бензин в своята луксозна кола . То  мозъкът ви е един доста по-ценен от каквато й да е било кола. С тези полуфабрикати, както и със снаксовете и всичко, което се нарича бърза храна или е пакетирана и пържена,  както и всякакви имитации на храна,които са  пълни с химикали и всякакви консерванти отслабват вашето тяло и умът Ви . На скоро се проведе проучване , което показа, че коефициентът на интелигентност на хората зависи главно от начина им на хранене. И ако сте планували курсове за английскиезик в София или на друго място то имайте предвид това с какво се храните.Вашият мозък е като един голям океан от електро-химична дейност. И ако сте обезводнени, или ви липсва достатъчно водна среда за протичането на тези реакции мозакът ви няма да функционира с пълна сила. Фокусирането и запаметяването могат да  стават все по-трудни.

сряда, 4 септември 2013 г.

Вулкани и тежка чума



Вулкани и тежка чума
По света са ставали стра
шни неща, стават и сега. Нека ви разкажем за чумата на Юстиниан, която  е първата пандемия на бубонна чума в целият свят. Точно  между 541 и 542 година  тя отнема живота на близо  40% от населението на Константинопол. Известният византийски историк Прокопий смята, че в разгара си ужасната болест отнемала ежедневно живота на приблизително  10 000 души. Самата зараза тръгва и по източното Средиземноморие като там погубва 1/4 от нас.  на цяла Европа, с цел да се спасят хората постепенно са я разнесли на всякъде. Имало е и втора вълна  , която помита региона през 588 година и взема жертви повече от  25 млн. души. Европа се сблъсква с бубонната чума, която е пренесена от бълхите, които са  живеели в козината на плъховете. Самата зараза идва от Египет и Етиопия, от  корабите, които снабдяват  империята със зърно. С тази изключително тежка  епидемия се поставя край на възхода на Византия. Епидемията е била кръстена на византийският  император Юстиниан, понеже  е един от малкото , които са оцелели от нея.
Друго неприятно събитие, което е променило историята е едно мощно изригване на вулкана Везувий през далечната 79 година, което  унищожило градове -  Херкулан и Помпей, дали са имали тогава пожарогасител- проверка не ми се вярва и едва ли е щяло да помогне с каквото и да е било. Точно тогава вулканът е изхвърлил от недрата си огромен стълб дим, от който  се посипали много  гореща пепел и всякакви скални късове, а целият въздух се наситил с отровни газове. За жалост повечето жители на Помпей били погребани под всичките тези разрушени сгради и от пластовете вулканична пепел или пък са били задушени от силните отровни газове, дори и да е оборудван човек с проверка на пожарогасители или видове одеяла, при подобни събития няма какво да помогне. Древният град  е  открит под над цели 25 метра пемза и твърда вулканична пепел чак след много години през 1748 година , точно когато  са били проведени и  - те  археологически разкопки. Много историци дават сведения, че Везувий е давал признаци на активност в продължение на много дни, и съответно  по-предпазливата част от населението на гр. Помпей го напуска.  Хубаво е да живеем живота си, но да бъдем предпазливи и при възможна опасност да не мсилим какво д аправим, а да реагираме адекватно и бързо. Живота не се знае какво може да ни даде, нека пазим природата колкото се може повече и да няма войни.